Ses Çıkaran Parkeler Nasıl Susturulur

Parke kullanımı artık evler kadar ofislerde de tercih edilmekte. Bu sebeple hem aile bireylerinizin hemde müşterinizin yıpranmış ve bakım zamanı gelmiş parkelerin çıkarttığı seslerden rahatsız olmasını nasıl engelleyeceğiniz hakkında sizlere partik bilgiler vereceğim.

Masif Parkeler; uzun kullanım, bakımsızlık yada kötü işçilik nedeniyle yerlerine tam oturmazlarsa hareket etmeye başlarlar ve parke ses yapıyor nasıl tamir edebilirim sözünü hemen aklımıza getiriyor. Bu hareket çok küçükte olsa, bitişikteki parkeye sürtünme yada tamamen boşta hareket etme sebebiyle gürültüye sebep olurlar. Bu sesler hem yürürken sizi rahatsız eder hem de evde uyumakta olanları uyandırabilirler. Bu tip durumlarda, masif parke tamirinin bir kaç yolu vardır.

Sürtünerek sese sebep olan parkeyi bulduğunuzda bitişik parkelerle arasına bir kaç damla zeytinyağı yada sıvı sabun damlatarak çözüm üretebilirsiniz.

Boşluklara yapıştırıcı damlatarak parkenin hareketini sınırlandırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, kullandığınız yapıştırıcının ağaç ürünlere zarar vermeyen tipte olmasıdır.

Yukarda ki işlemler geçici çözümlerdir ve iş yaramamaları durumunda parkenin yerinden sökülerek yere tekrar yapıştırılması uygun olacaktır. Bunun için bir usta seçmeniz daha sağlıklıdır.

Bu tip sorunlar parkelerde sistre uygulaması sırasında ustalar tarafından çözülebilmektedir. Belirli zaman aralıkları ile sistre cila tarzı uygulamalar yaptırmak hem parkelerinizi uzun ömürlü yapar hem güzel görünmelerini sağlar, hem de sesler yüzünden canınızın sıkılmasına engel olur.