Huzurlu Bir Yatak Odası Dekorasyonu İçin 4 Renk Önerisi

Yatak odasında herkesin farklı bir ambiyans, farklı bir hava talebi olabilir. Fakat, birçok ev sahibi yatak odalarında en çok şu üç farklı ambiyansı tercih ediyor.

Bu farklı ambiyanslara en rahat şekilde ulaşılmasını sağlayacak yenileme çalışması, boya yapmaktır. Aşağıda huzurlu bir yatak odası için farklı renk önerileri bulacaksınız. Huzur veren bir ambiyans için ana renklerin, daha çok açık tonlarını tercih etmelisiniz. Özellikle, mavi, yeşil, gri yada mor gibi renklerin hafif tonları stres azaltıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda koyu renklere göre odayı daha geniş gösterir ve daha aydınlık bir ortam yaratırlar.

Yumuşak Gri  Yatak odası dekorasyonu

Beyaz odaların soğuk havası, bej rengin sıkıcılığından sonra yumuşak gri bir ton hem aydınlık bir ortam sağlar hem de sakin bir ambiyans yaratır. Tamamen gri bir oda yerine, beyazın ve grinin hafif farklılıkları ile bir kontrast yaratmak; hem sıkıcı bir ortam oluşmasını engeller, hem de ışık dolu bir ortam yaratır.

Buz Mavisi Işık dolu bir yatak odası dekorasyonu

Bulutların ve nemin olmadığı, güneşin parladığı açık bir bahar gününde gökteki mavi renkten daha huzurlu ne olabilir. Buz mavisi yatak odanız içinde gayet huzurlu bir renk olacaktır. Bu tip renk seçiminde önemli olan rengin içinde hafif bir gri tonun bulunmasıdır. İçinde gri tonu bulundurmayan pastel bir mavi daha çok çocuk odaları için tercih edilecek bir renktir. İçinde gri ton barındıran mavi renk ile birlikte, renk daha doğal bir yapıya kavuşacak. Birçok farklı renkle uyum içinde kullanılabilecektir.

Açık Doğal Yeşil Yatak odası dekorasyonu

Yeşil, doğanın ve doğallığın rengidir. Huzur veren sakinleştiren bir yapısı vardır. Bu tarz bir rengi düşünürken, daha çok adaçayı veya açı bir fıstık yeşili tonu düşünmelisiniz. Mavi renkte olduğu gibi yeşil renkte de içinde gri barındıran, yeşil olduğunu fısıldayan, pastellikten uzak, açık bir tona ihtiyacınız var.

Lavanta, Kış Grisi Yatak odası dekorasyonu

Bahsedeceğimiz renk, bir genç kız odasını süsleyebilecek mor renk değil elbette. Çok daha açık bir tonda, mor rengi sadece hissettiren bir tondur. Mavi ve yeşil renkte olduğu gibi bu rengin içinde de gri tonlar bulunması, oda da gümüş rengi nevresimler ve koyu renk masif yer döşemesi kullanılması rengin etkisini daha da artıracaktır.